TRT Temsilcisi Kıbrıs’ta tutuklandı: Sahte diploma bakın nereden | İlk Odatv yazdı

Odatv’nin daha önce gündeme getirdiği Kıbrıs’taki sahte diploma skandalında yeni bir gelişme yaşandı TRT Lefkoşa temsilcisi Sefa Karahasan, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nden aldığı doktora diplomasının sahte olduğu gerekçesiyle tutuklandı.

Bugün Kıbrıs’ta yer alan habere göre, Sefa Karahasan bugün KKTC’de ifadeye çağırıldı. Karahasan’ın burada telefonuna ve dijital materyallerine el konulurken ifadesinin ardından tutuklandı. Karahasan’ın yarın mahkemeye çıkarılması bekleniyor. Karahasan’ın “evrakta sahtecilik” nedeniyle kurumla ilişkisinin kesilmesi için 18 Nisan’da merkeze yazı yazıldı.

Bugün Kıbrıs’te yer alan haberde ayrıca, Karahasan’ın serbest bırakılması için üst düzey Türkiye Cumhuriyeti yetkililerin devreye girdiği de ifade edildi.

ODATV NE YAZMIŞTI

Odatv daha önce Kıbrıs’taki sahte diploma skandalını haberleştirmiş, sahte diploma ve yolsuzluk iddialarının ortaya çıktığı üniversitenin kurucusu Ece Uysal’ın eşi MHP Milletvekili Levent Uysal ile görüşmüştü.

Söz konusu haber şöyleydi:

Yaşanan yolsuzluk olayına ilişkin aradığımız MHP Mersin Milletvekili Levent Uysal, hukuki süreç devam ettiği için sessiz kaldıklarını ifade etti. Levent Uysal, ‘burada bir usulsüzlük var’ diyerek başvuru yaptıklarını ve araştırmayı kendilerinin başlattığını söyledi.

Levent Uysal, Odatv’ye yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

‘Şu anda hukuki işlemler devam ettiği için sonuçları bekliyoruz. Hukuk müşavirlerimiz yazılı soruları cevaplıyorlar. Yanlış bir yapı oluşmasın diye bekliyoruz. Araştırmalar devam ediyor. Allah yukarıda şahit detayları bekliyoruz. Bir şeylere zarar vermemek için sessiz kalıyoruz ama şundan emin olabilirsiniz. Burada şöyle bir usulsüzlük var diye biz başvuru yaptık ve araştırmayı başlattık. Yanlış anlaşılmamak için müdahil olmuyoruz. Hukuki süreç devam ettiği için beklememiz daha doğru olur diye düşünüyoruz'”

SORUŞTURMADA HANGİ İSİMLER VAR

Soruşturmada yer alan isimler:

• Kuzey Kıbrıs Milletvekili Emrah Yeşilırmak

• Cumhurbaşkanlığı Koruma Birimi’nde görevli polis mensubu

• Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakanlık Müdürü Meray Dürüst

• TRT Kuzey Kıbrıs Temsilcisi Sefa Karahasan

• Eski Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst

• Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) mensubu Yarbay Özgür Alp,

• YÖK’ün Kuzey Kıbrıs muadili Yükseköğretim Planlama, Denetleme ve Akreditasyon Kurumu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı ve eski yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Hasgüler

• YÖDAK Genel Sekreteri Derviş Refiker

KIBRIS SAĞLIK VE TOPLUM BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi 2016 yılında kuruldu. Diş Hekimliği, Tıp, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Sağlık Bilimleri, Eczacılık ve Veteriner Fakültesi’yle eğitim veren üniversite bünyesinde iki ayrı yüksekokul bulunuyor. 2017 yılında da üniversite Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından akredite edilerek denklik aldı. Yani bu üniversitede mezun olanların diplomaları Türkiye’de de kabul görüyor, hekimlik yapabiliyorlar.

NE OLMUŞTU

MHP Mersin Milletvekili Levent Uysal’ın eşi Ece Uysal’ın kurduğu Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde (KTSÜ) sahte diploma üzerinden yolsuzluk yapıldığı belirlenmiş ve üniversitenin küçük ortağı ve Genel Sekreteri Serdar Gündüz tutuklanmıştı. Gündüz, sahte not girişleri yapılarak 600’ü aşkın kişiye sahte diploma verdiğini itiraf etmişti.

Gazimağusa Polis Müdürü Mahmut Barış Sel de başkent Lefkoşa’da çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir